Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, vlajky vyvěšují školy, radnice, organizace i soukromé osoby. Obec Černilov se k této kampani mnoho let také připojuje.
„Genius českého baroka Jan Blažej Santini-Aichel a jeho dílo ve východních Čechách“, je název výstavy, která vznikla u příležitosti 300. výročí úmrtí tohoho jedinečného českého architekta. Výstava poprvé takto souhrnně mapuje a představuje jeho stopu na tomto území. Výstavu vytvořilo Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově spolu s Odborem kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.
Výstavu můžete navštívit během měsíce února 2025 v Kulturním a spolkovém domě v Černilově a je přístupná v době konání akcí v KSD či po domluvě na telefonu 777 639 944.
Skládá se z těchto panelů:
- Úvodní informace
- Mapa a přehled Santiniho děl v ČR
- Rychnov nad Kněžnou, zámecký areál
- Venkovské kostely na panstvích Opočno a Rychnov nad Kněžnou
- Hospodářské dvory na panství Opočno
- Stavby biskupství královéhradeckého v Hradci Králové
- Stavby biskupství královéhradeckého v Chrasti
- Zámek Lázně Bělohrad
- Zaniklé stavby na panství Sadová
- Chlumec nad Cidlinou, zámek Karlova Koruna a kaple Zvěstování Panny Marie
- Výběr staveb se Santinim spojovaných, u kterých je jeho autorství nejistě, vyloučené, nebo jejich santiniovská podoba není známa